خوابگاه دانشجویی- قوانین و مقررات خوابگاه‌ها
منشور بهداشتی خوابگاه

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1393/4/22 | 

 منشور بهداشتی خوابگاه های علم و صنعت  

خوابگاه دانشجویی به عنوان یکی از امکانات رفاهی دانشگاه مکانی است که دانشجویان حائز شرایط در طول تحصیل به صورت فردی و یا گروهی قسمتی از اوقات خود را، برابر مقررات مربوط ه در آن می‌گذارنند که یکی از این مقررات ها قوانین مربوط به بهداشت فردی و اجتماعی دانشجویان است .

 نکاتی هر چند کوتاه اما راهگشا در این مهم :

 1- ایجاد آرامش : محیط خوابگاه به خاطر دارا بودن جنبه عمومی با محیط منزل و خانواده بسیار متفاوت است و انتظار می رود که دانشجویان ساعت استراحت و مطالعه و مکالمه با تلفن را رعایت کرده تا مزاحم هم اتاقی های خود نباشند . آرامش شرط اول یادگیری است . ساعت عرفی برای استراحت 22 الی 7 صبح می باشد که رعایت سکوت در این ساعات نشان دهنده بلوغ روانی دانشجویان است.

 2- نظافت و نگهداری مکان های عمومی : مکانهای عمومی شامل سالن مطالعه – سالن ورزش – سالن تلویزیون – آشپزخانه های عمومی – سرویس های بهداشتی و حمام ها برای استفاده عموم دانشجویان است و هزینه گزافی بابت تجهیز این مکانها صرف می شود نظافت و بهداشت و نگهداری این مکان ها بسیار حائز اهمیت است .

  3- رعایت بهداشت فردی : لوازم استحمام از قبیل کیسه حمام و لیف و حوله و همچنین دمپایی و روسری و کلاه و وسایل خواب بایستی اختصاصی باشد ، لذا دانشجویان نباید از لوازم شخصی یکدیگر استفاده کنند.
لباسهای خود را مرتب در مکان های در نظر گرفته شده قرار دهید و از بی نظمی و به هم ریختگی اتاق جلوگیری کنید.

 4- نظافت داخل اتاقها بر عهده خود دانشجویان است، ضروری است حداقل هر دو هفته یکبار کتابها و سایر وسایل اتاق جا به جا و زیر و اطراف آن تمیز شود .

 5- برای حفظ بهداشت مواد غذایی ضروری است مواد غذایی فاسد شدنی در یخچال نگهداری گردد و برای جلوگیری از ورود آلودگی به داخل یخچال‌ها، مواد اولیه تهیه شده از بازار مانند (میوه و سبزیجات) شسته شود و سپس در داخل یخچال نگهداری شود . دانشجویان نباید بیش از ظرفیت یخچال مواد غذایی در آن قرار دهند به طوری که درب یخچال باید همواره قابل بستن باشد. پاکیزه نگه داشتن قسمت‌های داخلی یخچال بر عهده دانشجویان می‌باشد، لذا لازم است هر 15 روز یکبار یخچال خاموش و نظافت آن انجام شود.

 6- استفاده از دخانیات اکیدا ممنوع می باشد . طبق تحقیقات سازمان جهانی بهداشت در هر ‌٨ ثانیه یک نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهد و از دانشگاه و خوابگاه که قشر فرهیخته جامعه در آن حضور دارد انتظار می رود استعمال دخانیات پرهیز نمایند.

 7- رعایت بهداشت عمومی : با شستن به موقع ظروف از تجمع میکروب ها و حشرات موزی و بوی نا مطبوع جلوگیری کنید با رعایت بهداشت عمومی علاوه بر حفظ بهداشت از لحاظ جلوه ظاهری مکان مرتب و شکیلی را مشاهده می کنید .

 8- مصرف غذاهای سالم به سلامت بدنی شما کمک می کند در انتخاب نوع غذا دقت کنید و اگر در بیرون از خوابگاه مواد غذایی خریداری می کنید از مکان های مطمئن خریداری نمایید و تا حد امکان سعی کنید ازمصرف غذاهای آماده خودداری نمایید .

 9- از نگهداری حیوانات خانگی و غذا دادن به گربه و حیواناتی که در داخل خوابگاه مشاهده می شود خودداری کنید چرا که صدای آنها آرامش هم خوابگاهی ها را مختل می کند و باعث شیوع بیماری های خاص می شود .

 10- در شستشوی ملحفه ها و لباس های خود دقت کنید شستن به موقع آنها از بیماری های پوستی و واگیردار جلوگیری می کند لطفاً در انجام آن کوشا باشید .

 11- اتاق های مشاوره در خوابگاه ها برای رفع مشکلات شماست زمانی که نیاز دارید با کسی صحبت کنید این دوستان همراه شما هستند . مشاوره با دوستان و هم خوابگاهیان بسیاری مواقع باعث مشکلاتی می شود که جبران نا پذیر است پس توصیه می شود حتماً در مواقع لزوم به این دوستان مراجعه کنید .

 12- لوازم ورزشی تعبیه شده در خوابگاهها برای استفاده عموم است در نگهداری آن کوشا باشید . به طور منظم در طول هفته از این امکانات استفاده کنید و خود را هر چه بهتر و بیشتر برای مطالعه و درس خواندن آماده کنید چرا که ورزش زمینه ای برای سلامت جسم و روح است که سلامت عقل در گرو این دو مطلب است . ( انجمن قلب و عروق آمریکا و متخصصان پزشکی ورزشی حداقل زمان ورزش را 72 دقیقه در هفته می دانند که به سلامت جسم کمک می کند .)

 13- زباله های خود را در پلاستیکی که بتوان درب آن را بست قرار دهید تا از ازدیاد حیوانات موذی جلوگیری شود ، زباله ها را به موقع در شوتینگ ها قرار دهید که هر چه سریع تر از خوابگاه خارج شود .

 14- در زمانی که عملیات سمپاشی در خوابگاه انجام می‌شود، دانشجویان باید مواد غذایی و ظروف غذا را در محلی محفوظ و در کمد در بسته نگهداری کنند .
حضور مرکز آمبولانس امداد و ایثار جهت اعزام فوریت های پزشکی دانشجویان گرامی از خوابگاه ها به اولین مرکز درمانی از ساعت 19 شب الی 7 صبح می باشد. نحوه برقراری ارتباط با امدادگران از طریق سرپرستی هر خوابگاه صورت می گیرد.

  شماره تماس های ضروری ( شماره مستقیم دانشگاه 9-77240540 برای تماس با داخلی ها )  

نام واحد

شماره تماس

نام واحد

شماره تماس

معاونت دانشجویی

  77491025

  77240461

77459408

مرکز بهداشت

2420

مدیریت امور خوابگاهها

77240459

مرکز مشاوره

2411-2415

 

                                            AWT IMAGE                                                                   AWT IMAGE

                                     مدیریت امور خوابگاه ها                                                     اداره بهداشت و درمان   

نشانی مطلب در وبگاه خوابگاه دانشجویی:
http://www.iust.ac.ir/find-98.13322.31545.fa.html
برگشت به اصل مطلب